Tennis

TENNIS CENTERS

ATC - Annemarie Tennis Center
7001 Culebra Rd. ♦ San Antonio, TX  78238
210.397.7592
Contact Raul Garza

NTC - Northside ISD Tennis Center
12045 Leslie Rd. 
♦ Helotes, TX  78023
210.398.1800
Contact Jay Govan 

Click here to view and register 
Programs at ATC

Click here to view and register 
Programs at NTC


Google Maps for ATC


Google Maps for NTC


2016-2017 Staff

                     

The Northside Tennis Program serves twelve High School programs, twenty middle school programs and offers an after school academy, adult clinics and leagues, community classes, tournaments and more at the Annemarie Tennis Center and the Northside Tennis Center.  At each center there are 18 lighted courts, 6 QuickStart courts, 2 backboards and a pro shop.  The courts are accessible to the public for play until 10:00 PM, 7 days a week, except when events are scheduled. 

The tennis coaches at the high schools and middle schools provide instruction and guidance to all students of varying abilities to learn and play tennis and represent their school in competition.  The high school programs consist of two seasons, one in the fall and one in the spring.  The fall is the team season and the spring is the individual season.  At the conclusion of each season is the district tournament to determine who will advance to the next round of the playoffs.  The middle school programs consist of one season which is played in the spring with a team and individual tournament to conclude the season.

Throughout the year we offer an afterschool and summer academy to kids’ ages 5-18.   The academy is tailored to incorporate the technical, tactical, physical & mental/emotional components of the game.  We implement various basket feeding and live ball drills, situational match play and strength and conditioning exercises. 

The staff is here to provide you with quality service.  Our main goal is to grow the game of tennis through our programs and relationships that are created. 

Raul Garza - ATC Manager

 

Jay Govan - NISD Tennis Coordinator
USPTA-1
15 Years of Experience

 

2016-2017 Tournaments


Regional Results
Landon Skrobarcek, O'Connor HS - Boys' Singles Region IV-6A 3rd Place
Jake Faryniarz & Jasraj Sethi, O'Connor HS - Boys' Doubles Region IV-6A 3rd Place
Mason Nichols & Alexis Lopez, Clark HS - Mixed Doubles Region IV-6A 3rd Place


District Results
Boys' Singles
Champion - O'Connor, Landon Skrobarcek
Finalist - Brandeis, Cristian D'Haiti
3rd Place - Clark, Alexander Rodriguez
Girls' Singles
Champion - Clark, Lily Hostetter
Finalist - Clark, Samantha Butler
3rd Place - Marshall, Paulina Mamani
Boys' Doubles
Champion - O'Connor, Jake Faryniarz & Jasraj Sethi
Finalist - Marshall, Roger Santos & MJ Villarreal
3rd Place - Warren, Pedro Romero & Gilbert Carbajal
Girls' Doubles
Champion - O'Connor, Maiah Lively & Hannah Reyna
Finalist - Clark, Julia Hyun & Kendra Crowl
3rd Place - Clark, Taylor Nichols & Riley Neuberger
Mixed Doubles
Champion - Clark, Mason Nichols & Alexis Lopez
Finalist - Brennan, Millan Fernandes & Emily Zamorano
3rd Place - Taft, Brinton Freeze & Laurel Pena


Volunteer/Brahma Classic
Trini Rivas, Health Careers HS - Girls' Singles Runner-Up
Jeffrey Vanegas & Larissa Alarcon, Health Careers HS - Mixed Doubles Runner-Ups
Photos


East Central Grand Slam Invitational
Hussain Hamide, Holmes HS - Boys' Singles Champion
Eddie Flores & Jennifer Swinney, Stevens HS - Mixed Doubles Runner-Ups
Jesus Gonzalez & Elijah Adames, Stevens HS - Boys' Doubles Runner-Ups

Photos


Fredericksburg Hill Country Championships
Jake Faryniarz & Jasraj Sethi, O'Connor HS - Boys' Doubles 3rd Place
Maiah Lively & Hannah Reyna, O'Connor HS - Girls' Doubles Runner-Ups
MJ Villarreal & Roger Santos, Marshall HS - Boys' Doubles Champions
Photos


Dominion Spring Break Invitational
Lily Rice & Trini Rivas, Health Careers HS - Girls' Doubles Runner-Ups
Photos


New Braunfels Invitational
Jasraj Sethi & Jake Faryniarz, O'Connor HS - Boys' Doubles Runner-Ups


NISD Spring Invitational
Landon Skrobarcek, O'Connor HS - Boys' Singles 3rd Place A Draw
Jasraj Sethi & Jake Faryniarz, O'Connor HS - Boys' Doubles Champions A Draw
Javier Cardenas, Brandeis HS - Boys' Singles Champion B Draw
Cristian D'Haiti, Brandeis HS - Boys' Singles Runner-Up B Draw
Lauren Beal, Warren HS - Girls' Singles 3rd Place B Draw
Marisa Sanchez &  Haylee Floyd, Warren HS - Girls' Doubles Runner-Ups B Draw
Bridget Lawrence & Eileen Zayas-Baez, Brennan HS - Girls' Doubles 3rd Place


Kerrville Tivy Antler Classic
Pedro Romero & Gilbert Carbajal, Warren HS - Boys' Doubles Champions
Photo Gallery


Alamo Showdown
Hussain Hamide, Holmes HS - Boys' Singles Champion
Noah Mesa & Francisco Ruiz, Holmes HS - Boys' Doubles Runner-Ups
Eunice Sanchez, Holmes HS - Girls' Singles Runner-Up
Dana Yamzon & Julia Lopez, Holmes HS - Girls' Doubles Champions
Holmes HS - Team Champions
Photo Gallery


​Westlake Invitational
Lily Hostetter, Clark HS - Girls' Singles Champion B Draw
Photo Gallery

Stevens/Jay Tournament
David Wagnon & Mick Entzi, Brennan HS - Boys' Doubles Runner-Ups
Brinton Freeze & Laurel Pena, Taft HS - Mixed Doubles Champions
Photo Gallery


Brandeis Tournament
Victoria Devora & Jordan Lott, Holmes HS - Mixed Doubles Runner-Ups
Hussain Hamide, Holmes HS - Boys' Singles Runner-Up
Photo Gallery


Battle of the Bay
Mason Nichols & Alex Lopez, Clark HS - Mixed Doubles Champions
Clark HS - Team Runner-Ups
MJ Villarreal & Roger Santos, Marshall HS - Boys' Doubles 3rd Place
Photo Gallery


NISD Spring Invitational
Final Points


Dogfight in River City Tournament
Karrina Martinez & Elizabeth Easley, John Jay HS - Girls' Doubles Runner-Ups
Javier Cardenas, Brandeis HS - Boys' Singles Champion
Cristian D'Haiti, Brandeis HS - Boys' Singles Runner-Up
Alondra Sandoval & Flannery Thompson, Brandeis HS - Girls' Doubles Champions
Regina Ancheta, Stevens HS - Girls' Singles Runner-Up
Brandeis HS - Team Champions
Photo Gallery


Uvalde Invitational
Pedro Romero & Gilbert Carbajal, Warren HS - Boys' Doubles Champions​
Makayla Daniels & Emily Thorman, Warren HS - Girls' Doubles Champions
Mercy Risher, Warren HS - Girls' Singles Runner-Up
Adam Sanchez, Warren HS - Boys' Singles 3rd Place
Marcus Collazo & Owen Lane, Warren HS - Boys' Doubles 3rd Place
Warren HS - Team Runner-Ups
Photo Gallery


NEISD Invitational
Mason Nichols & Alexis Lopez, Clark HS - Mixed Doubles Champions
Maiah Lively, O'Connor HS - Girls' Singles Champion
Brandon Black & Daniel Fitzgerald, O'Connor HS - Boys' Doubles Champions
David Wozniak & Sonika Patel, O'Connor HS - Mixed Doubles Champions
Precious Anselm & Ashley Cooper, O'Connor HS - Girls' Doubles Runner-Ups
Kaitlyn Mlack & Alex Marotta, O'Connor HS - Girls' Doubles 3rd Place
Photo Gallery


Boerne High School Invitational
Daniel Tae-Park & Claire Lowrie, Clark HS - Mixed Doubles 3rd Place
Photo Gallery


San Marcos Winter Classic
Christina Soto & Hanna Garcia, Brennan HS - Girls' Doubles Runner-Up
Rachel Murphy, Brennan HS - Girls' Singles 3rd Place B Draw
Stasia Jackson, Brennan HS - Girls' Singles 3rd Place A Draw
Millan Fernandes & Emily Zamorano, Brennan HS - Mixed Doubles Champions
Major Moore & Eileen Zayas-Baez, Brennan HS - Mixed Doubles 3rd Place
Sebastian Rodriguez, Stevens HS - Boys' Singles 3rd Place
Eddie Flores & Jennifer Swinney, Stevens HS - Mixed Doubles Runner-Ups
Photo Gallery


Tuloso-Midway Tournament
Andres Trujillo & Ilvana Trujillo, Health Careers HS - Boys' Doubles Runner-Up
Health Careers HS - Team Runner-Ups
Photo Gallery


SAISD Tournament
Cristian D'Haiti, Brandeis HS - Boys' Singles Champion
Javier Cardenas, Brandeis HS - Boys' Singles Runner-Up
Alondra Sandoval & Flannery Thompson, Brandeis HS - Girls' Doubles Champions
Lily Gallagher & Elena Branceleon, Brandeis HS - Girls' Doubles Runner-Ups
Kumaran Arulmani & Andre Paries, Brandeis HS - Boys' Doubles Champions
Matthew Burns & Kareem Sasa, Brandeis HS - Boys' Doubles Runner-Ups
Photo Gallery


Judson Invitational
Bryan Wood & Paulina Wood, Marshall HS - Mixed Doubles Champions
Roger Santos & MJ Villarreal, Marshall HS - Boys' Doubles Champions
Paula Martin Legorreta & Monica Vasquez, Marshall HS - Girls' Doubles Runner-Up
Marshall HS - Team Champions
Photo Gallery


28-6A Regional Tournaments
4-A DRAWS -  Final         6-A DRAWS - Final


District 27 & 28 Area Team Tennis Tournament - Area Finals - Oct 21
Clark & O'Connor advance to Regional Tournament            Photo Gallery

28-6A District Team Tournament - Oct 6 - Oct 8
Final Results         Photo Gallery

Gold Tournament - Aug 19 - 20
DRAWS       -      CONSOLATION

Silver Tournament - Aug 12 - 13
DRAWS   -   CONSOLATION