Tennis

 

TENNIS CENTERS

 

  

ATC - Annemarie Tennis Center
7001 Culebra Rd. ♦ San Antonio, TX  78238
210.397.7592
Contact Tim Godwin

 

NTC - Northside ISD Tennis Center
12045 Leslie Rd. 
♦ Helotes, TX  78023
210.398.1800
Contact Jay Govan 

Click here to view and register
Spring Programs at ATC

 

Click here to view and register
Spring Programs at NTC


Google Maps for ATC


2014-2015 Staff


Google Maps for NTC

The Northside Tennis Program serves eleven High School programs, twenty middle school programs and offers an after school academy, adult clinics and leagues, community classes, tournaments and more at the Annemarie Tennis Center and the Northside Tennis Center.  At each center there are 18 lighted courts, 6 QuickStart courts, 2 backboards and a pro shop.  The courts are accessible to the public for play until 10:00 PM, 7 days a week, except when events are scheduled. 

The tennis coaches at the high schools and middle schools provide instruction and guidance to all students of varying abilities to learn and play tennis and represent their school in competition.  The high school programs consist of two seasons, one in the fall and one in the spring.  The fall is the team season and the spring is the individual season.  At the conclusion of each season is the district tournament to determine who will advance to the next round of the playoffs.  The middle school programs consist of one season which is played in the spring with a team and individual tournament to conclude the season.

Throughout the year we offer an afterschool and summer academy to kids’ ages 5-18.   The academy is tailored to incorporate the technical, tactical, physical & mental/emotional components of the game.  We implement various basket feeding and live ball drills, situational match play and strength and conditioning exercises. 

The staff is here to provide you with quality service.  Our main goal is to grow the game of tennis through our programs and relationships that are created. 


ATC - Calendar of Events

 

NTC - Calendar of Events

Tim Godwin - ATC Manager
USPTR certified professional
24 Years of Experience

 

Jay Govan - NISD Tennis Coordinator
USPTA-1
15 Years of Experience

 

2014 - 2015 Tournaments

Boys Singles
Zac Frisbie, Clark HS - Champion
Ricky Keh, Clark HS - 2nd Place
Matthew Quarderer, Warren HS - 3rd Place
Girls Singles
Hanna Rafferty, Clark HS - Champion
Paulina Mamani, Marshall HS - 2nd Place
Natalie Del Bosque, John Jay HS - 3rd Place
Boys Doubles
Logan Skrobareck & Brian Muldoon, O'Connor HS - Champions
Christopher Todd & Johnathan Reichman, Clark HS - 2nd Place
Ian Cook & John Corona, Warren HS - 3rd Place
Girls Doubles
Sarah Mares & Sabrina Talamantez, Health Careers - Champions
Alexis Arguijo & Brenda Alexe, Brandeis HS - 2nd Place
Molly Kiehne & Martha Dill, Clark HS - 3rd Place
Mixed Doubles
Matt Price & Lexi Saenz, Marshall HS - Champions
Alex Byrd & Sonika Patel, O'Connor HS - 2nd Place
Sergio Martinez & Arantzazu Gonzalez, Clark HS - 3rd Place

Pflugerville Invitational
Jake Gerak, Health Careers HS - Boys' Singles B Draw 3rd place
Olivia Osburn, Health Careers HS - Girls' Singles B Draw 3rd place

Lee HS Invitational
Jackson Wernli, Brandeis - Boys' Singles 2nd place
Kareem Sasa & Jeffery Wang, Brandeis - Boys' Singles Consolation winner
Kaylan Russ, Stevens - Girls' Singles Consolation winner
Brandon Gonzales, Stevens - Boys' Singles Consolation winner
Carlos Juarez & Selene Martinez, Stevens - Mixed Doubles Consolation winner
 

Rockport Tournament
Jacob Carcano, Stevens HS - Boys' Singles Champion
Kaylan Russ, Stevens HS - Girls' Singles 2nd place
Miranda Partida & Leticia Salinas, Stevens HS - Girls' Doubles 2nd place
Clemens Dallin Malgrem Tournament
Wesley Sanchez & Christopher Bojorquez, Warren HS - JV Boys' Doubles 2nd pl.
Marisa Sanchez, Warren HS - JV Girls' Singles 3rd place

Dominion Spring Invitational
Anita Ghamarain & Roumina Ghamarain, Health Careers HS - Girls' Doubles 2nd pl
Jackson Wernli, Brandeis HS - Boys' Singles Champion
Pedro Romero, Warren HS - Boys' Singles 2nd place
Emmanuel Cervantes, Warren HS - JV Boys' Singles Consolation winner

Brackenridge Tournament
Karla Martinez & Karrina Martinez, John Jay HS - Girls' Doubles Champions
Nico Catano, John Jay HS - Boys' Singles Champion
Marisa Sanchez, Warren HS - JV Girls' Singles 2nd place
Matt Price & Lexi Saenz, Marshall HS - Mixed Doubles Champions
Jonah Castelhano & Mike Connell, Marshall HS - Boys' Doubles Champions

Madison Invitational
Alain Tarriela & Anamol Rai, Health Careers HS - JV Boys' Doubles Champions
Sophia Xu & Ariana Bagheri, Health Careers HS - JV Girls' Doubles Champions
Larissa Alarcon & Quinton Mancha, Health Careers HS - JV Mixed Doubles 2nd Pl
Kassandra Bowsky, Health Careers HS - JV Girls' Singles 2nd PlaceSophia Xu & Ariana Bagheri, Health Careers HS - JV Girls' Doubles Champions

Medina Valley / Southwest Invitational
Cristian D'Haiti, Brandeis HS - JV Boys' Singles Champion
Eloise D'Haiti & Celeste Cater, Brandeis HS - JV Girls' Doubles Champions
Flannery Thompson, Brandeis HS - JV Girls' Singles Champion
Marisa Sanchez, Warren HS - JV Girls' Singles 2nd Place
Maddie Campos & Haylee Floyd, Warren HS - JV Girls' Doubles 2nd Place

NISD Spring Invitational
Marshall HS - 1st Place Team Champions
Matt Price, Marshall HS - Boys' Singles Champion
Roger Santos & Paulina Mamani, Marshall HS - Mixed Doubles Champions
Lexi Saenz, Marshall HS - Girls' Singles Consolation Winner
Angelica Fernandez, Marshall HS - JV Girls' Singles Consolation Winner
Health Careers HS - 2nd Place Varsity Team
Health Careers HS - 2nd Place JV Team
Brian Muldoon & Logan Skrobareck, O'Connor HS
Boys' Doubles Champions
Jonathan Guzman & Fatima Abed, Health Careers HS
JV Mixed Doubles Consolation Winners
Mohammed ElSaid & Kristin John, Health Careers HS
JV Boys' Doubles Champions
Natalie Del Bosque, John Jay HS - Girls' Singles 2nd Place
Marc Ibarra & Mark Serna, John Jay HS
JV Boys' Doubles Consolation Winners
Karinna Martinez & Karla Martinez, John Jay HS
JV Girls' Doubles Consolation Winners
Wyatt Seeley & Emma Bowman, Brennan HS
JV Mixed Doubles Champions
Edgar Cepeda, Brennan HS - JV Boys' Singles Champion
Niko Sanchez & Amanda Garcia, Warren HS
Mixed Doubles 2nd Place
Austin Pesina & Ren Ancheta, Stevens HS - JV Mixed Doubles 2nd Place
Pablo Garcia, Clark HS - Boys' Singles Consolation winner
Chris Byrd, O'Connor HS - JV Boys' Singles Consolation Winner
Sarah Mares & Sabrina Talamantez, Health Careers HS - Girls' Doubles 2nd Place
Dario Bello, Health Careers HS - Boys' Singles 2nd Place

Westlake Invitational
Ricky Keh, Clark HS - Boys' Singles A Draw Consolation winner
Zach Frisbie, Clark HS - Boys' Singles B Draw Champion

College Station HS Invitational
Karen Alondra Sandoval, Brandeis HS - Girls' Singles Consolation winner
Brenda Alexe & Alexis Arguijo, Brandeis HS - Girls' Doubles Consolation winner

Battle of the Bay
Matt Price & Lexi Saenz, Marshall HS

Holmes Huskies Invitational
Brian Muldoon & Logan Skrobareck, O'Connor HS - 1st place Boys' Doubles
Syvoney Ybarra & Sophia Gutierrez, Clark HS - Consolation winner Girls' Doubles
Kaylan Russ, Stevens HS - 1st place Girls' Singles
Jacob Carcano, Stevens HS - 2nd place Boy's Singles
  
Nico Catano, John Jay HS - 1st place JV Boys' Singles
Natalie Del Bosque, John Jay HS - 2nd place Girls' Singles
 

NEISD Invitational B Draw
Elousia Smith, Marshall HS - 3rd place Girls' Singles
Paulina Mamani & Roger Santos, Marshall HS - 1st place Mixed Doubles
Lexi Saenz, Marshall HS - 2nd place Mixed Doubles
Jonah Castelhano & Mike Connell, Marshall HS - 2nd place Boys' Doubles
Matt Price, Marshall HS - 2nd place Boys' Doubles
Angela Avila & Lenore Pryor, Marshall HS - 2nd place Girls' Doubles

NEISD Invitational A Draw
Ricky Keh, Clark HS - 1st place Boys' Singles
Received the Roy Atkins Sportsmanship award

Dominion JV/Freshman Invitational
Kimia Motevassel & Syvoney Ybarra, Clark HS - 1st place Girls' Doubles

 
Eloise D'Haiti & Celeste Carter, Brandeis HS - 2nd place Girls' Doubles
Cristian D'Haiti & Kumaran Arulmani, Brandeis HS - 2nd place Boys' Doubles
Meredith Schiele, Clark HS - 2nd place Girls' Singles
Claire Lowrie, Clark HS - Consolation winner Girls' Singles

Boerne Invitational
Matthew Vasquez & Fatima Abed, Health Careers HS - 1st place Mixed Doubles
Jonathan Guzman & Sophia XU, Health Carers HS - 2nd place Mixed Doubles
Kasandra Bowsky, Health Careers HS - 2nd place Girls' Singles

MacArthur Invitational
Jonah Castelhano & Mike Connell, Marshall HS - 1st place Boys' Doubles
Matt Price, Marshall HS - 2nd place Boy's Singles
Julia Hyun, Clark HS - Consolation winner Girls' Singles

Southwest Tournament
Niko Sanchez, Warren HS
Consolation Champion Boys' Singles

Pflugerville Panther Varsity Tennis Invitational
Dario Bello, Health Careers HS - 2nd place Boys Singles
Olivia Osburn, Health Careers HS - Consolation Champion Girls Singles

6A Regional Tournament
Results
  
  

4A Regional Tournament
Results
  
  

2014 Area Tennis Tournament
Results
  
  

District 27-6A Team Tennis Tournament
Results
      

Silver Tournament
Draws
Consolation
      

Gold Tournament
Draws
Consolation
      

Return to the Top