Clubs and Organizations

Related imageImage result for panther gold mascot





O'Connor High School 2017-2018 Clubs
ALPHA GAMMA TAU TIFFANY SWEITZER WEDNESDAY @ 4:10 G207
BEXAR COUNTY SHERIFFS EXPLORER CLUB PAUL LEMMON THURSDAY @4:15 H121
BOOK CLUB SHERYL STOECK 1st & 3rd WEDNESDAY @ 4:15 LIBRARY
BUSINESS PROFESSIONALS OF AMERICA DAVID BRADDAM COMBINED WITH DECA  
CLASS OF 2019 KIMBERLY SCHMIDT BY ANNOUNCEMENT COUNSELOR'S OFFICE
CLASS OF 2020 ANDREW LAMICA BY ANNOUNCEMENT P27
COLORING CLUB VALARIE LUNA WEDNESDAY @4:05-5:00 H115
COMPUTER SCIENCE      
DECA (DISTRIBUTIVE EDUCATION CLUBS OF AMERICA) REBECCA DELGADILLO   J206
DRAMA CLUB MICHAEL ARELLANO VARIOUS THURSDAYS 7:00-8:00 M110/M116
ENVIRONMENTAL CLUB MELISSA MICHALAK WEDNESDAY @ 4:15 J217
FAMILY, CAREER, AND COMMUNITY LEADERS OF AMERICA ALISON TOPPER & KAREN ELSWOOD TBD  
FASHION CLUB MARGARET PRUITT TBD  
FELLOWSHIP OF CHRISTIAN ATHLETES   VARIOUS MONDAYS @ 6:45 GYM
FFA BRYAN HAWKINS 1st TUESDAY of the Month @ 7:30 PM E109
FRENCH CLUB JENNIFER JOHNSON   G106
FRIENDS HAVING FUN LILIANA ACOSTA FRIDAYS DURING LUNCH G105/H112
GAME CLUB LESA McKENZIE, JOSHUA FLORES TUESDAYS @ 3:30 - 5:00 PM K104
GERMAN CLUB SUSANNE DEJONG FRIDAY K115
HEART OF YARN JENNIFER CAIN MONDAYS @ 4:15 H113
HISTORY CLUB JENNIFER CAIN MONDAYS @ 4:30 H113
HOSA (Health Occupations) HEIDI ARENIVAS & CARLOS SANCHEZ WEDNESDAY @ 4:15 J109
INTERNATIONAL FRENCH HONOR SOCIETY JENNIFER JOHNSON   G109
INTERNATIONAL THESPIAN SOCIETY MICHAEL ARELLANO VARIOUS THURSDAYS 4:30-5:30 M110/M116
JAPANESE CLUB JEFFERY NAAS TUESDAYS @ 4:15 J112
LATIN CLUB PRESTON EDWARDS   K112
LITERARY MAGAZINE JAKE BECKWITH LAST WEDNESDAY OF THE MONTH @4:15 H209
MEDITATIVE STUDY AMANDA THORNTON THURSDAY @4:10  
MU ALPHA THETA MICHAEL STANLEY   F208
NATIONAL HONOR SOCIETY ANNE SMITH & DAVID VETTERS FIRST THURSDAY OF MONTH BEFORE /AFTER SCHOOL H215/K118
O'COLOR ART CLUB PERLA TENORIO   M115
FISHING CLUB   FRIDAYS @ 4:10 J219
HORTICULTURE CLUB BRYAN HAWKINS   GREEN HOUSE
ROBOTICS JEFFERY NAAS MON & THURS @ 4:15 J112
SCIENCE QUIZ BOWL JEFFERY NAAS WEDNESDAYS @ 4:15 J112
SPANISH HONOR SOCIETY/SPANISH CLUB YOLANDA FARAKLAS & MONICA DIAZ 2ND TUESDAYS @ 4:10 G109
STUDENT COUNCIL BRENDA HOFFER-CULLUM MON & THURS @ 4:15 F105
TAFE (TX ASSN OF FUTURE EDUCATORS) JACKIE HAVELY 2ND &4TH WED of the MONTH @ 8:00 G210
THESPIAN TROUPE MICHAEL ARELLANO & BILLY DELEON VARIOUS THURSDAYS 4:30-5:30 M110/M116
WAKE UP O'CONNOR DEBORAH CLEGG FRIDAYS @ 8 A.M. J216
ULTIMATE FRISBEE CLUB MATT GARZA 2ND SEMESTER F204
FILM CLUB JAKE BECKWITH THURSDAYS @ 4:05 H209
ART CLUB JILL KEITH TUESDAYS @ 4:15 M115
QUIZ BOWL TIFFANY SWEITZER THURSDAYS @ 4:10 G207
WORLDQUEST TIFFANY SWEITZER THURSDAYS @ 4:10 G207
TEENS IN THE DRIVER SEAT TIFFANY SWEITZER WEDNESDAY @ 4:10 G207
P7 CHRISTIAN FELLOWSHIP MICHAEL STEVENS THURSDAYS @ 4:15 P3
NEWSPAPER CLUB KATIE SCOTT