37 students advance to state history fair

March 7, 2017

Thirty seven Northside students qualified for state history fair competition after success at the regional level. They represent four high schools and one middle school.

This year’s theme is “Taking A Stand in History” and advancing projects include papers, documentaries, performances, websites, and exhibits.

Texas History Day state contest is April 29 at The University of Texas and Bullock Texas State History Museum.

Pictured are students from the Jay Science and Engineering Academy. 

Students ranked first or second at the regional level advanced to state in either the junior or senior level of competition. They are:

Junior Division

Group Documentary –

1st place – Helen Jayesh, Tamara Alhasanat, Lisa Huerta, and Jessica Hartshorne – Rudder MS

Individual Performance –

2nd place – Ayumi Vazquez – Rudder MS

Group Website –

1st place – Yen-Wen Gaines, Thao-Nhi Tran, and Cristan Gomez – Rudder MS

Senior Division

Papers –

1st place – Nicholas Burroughs – Brandeis HS

2nd place – Linda Liu – Health Careers HS

Individual Documentary –

2nd place – Andrew Schofield – Brandeis HS

Group Documentary –

1st place – Isabella Martinez, Juliana Raymond, and Indira San Andres – Communications Arts HS

2nd place – Kumeran Arulmani, Tuan Pham, and Matthew Perz – Brandeis HS

Individual Performance –

1st place – Rebekka Broyles – Communications Arts HS

2nd place – Jorge Martinez – Jay Science and Engineering Academy

Group Performance –

2nd place – Julia Marino and Hallie Borden – Communications Arts HS

Individual Website –

1st place – Briana Foreman – Communications Arts HS

2nd place – Lilian Galindo – Communications Arts HS

Group Website –

1st place – Hannah Garcia, Victoria Henretty, and Molly Ross – Communications Arts HS

2nd place – Ashley Hatch and Amaris Rodriguez – Jay Science and Engineering Academy

Individual Exhibit –

1st place – Bryan Mendlovitz – Brandeis HS

2nd place – Destini Williams – Health Careers HS

Group Exhibit –

1st place – Rachel Walsdorf, Travis Matthews, and Joshua Bearden – Jay Science and Engineering Academy

2nd place – Natalie Medina, Sujeidee Morales, Elise Perez, and Karina Rodriquez – Communications Arts High School

Picturd are students and teachers from Brandeis HS. 

Click here for a full list of regional history fair results which includes the title/subject of students’ work, special awards, and instructors’ names.