Honors

 

           

 

2015 - 2016 Academic All District Teams

    Volleyball Football
    Cross Country Swimming / Diving
    Basketball - Girls Basketball - Boys
    Soccer - Girls Soccer - Boys
    Track - Girls Track - Boys
    Tennis Golf
    Softball Baseball
           

2015 - 2016 Athletic All District Teams

           
    Volleyball Football
    Basketball-Girls Basketball-Boys
    Soccer-Girls Soccer-Boys
    Tennis Golf
    Softball Baseball
 
 
 

Click here to see Successes by Campus

2014 - 2015 Athletic Achievements

Cross Country


 

1 Individual and 1 Team Advance to the State Meet 


 

 

Holmes

 

Individual State Qualifier

 

Chris Myers

Warren

 

Team Qualifier

   

Volleyball

       

Clark

 

Region IV Finalist

   

Football


 
     

Brandeis

 

Region IV State Quarter Finalist

   

Swimming/Diving


 

19 Advanced to State in 13 Events

 

 

Brandeis

 

Individual State Finalist - 100 yd Freestyle

 

Keely Vardeman - 14th

Brandeis

 

Individual State Finalist - 50 yd Freestyle

 

Keely Vardeman - 13th

Brandeis

 

Individual State Finalist - 50 yd Freestyle

 

Brandon Parker - 13th

Brandeis

 

200 yd Freestyle Relay - State Finalist

 

Nick Cochinotta, Arthur Bjontegard, Tommy Ervin, Brandon Parker - 11th

Clark

 

Individual State Finalist - 100 yd Butterfly

 

Reagan Nentwich - 7th

Health Careers

 

Individual State Finalist - 100 yd Breastroke

 

Marian Yurchishin - 2nd

Health Careers

 

Individual State Finalist - 200 yd Individual Medley

 

Marian Yurchishin - 4th

Marshall

 

Individual State Finalist - 1 M Diving

 

Christopher Law - 2nd

Marshall

 

Individual State Finalist - 1 M Diving

 

Gio Acciuolo - 7th

O'Connor

 

Individual State Finalist - 100 yd Butterfly

 

Emma Piercy - 15th

O'Connor

 

Individual State Finalist - 100 yd Backstroke

 

Lanie McAlpin - 15th

Taft

 

Individual State Finalist - 100 yd Breastroke

 

Migs Martin - 3rd Place

Taft

 

Individual State Finalist - 100 yd Butterfly

 

Migs Martin - 14th

Warren


 

Individual State Finalist - 1 M Diving

 

Maddie Horner - 8th

Basketball

       

O'Connor Girls

 

Region IV Finalist

   

Warren Boys

 

Region IV Semi-Finalist

   

Soccer

 

 

   

Brandeis Boys

 

Region IV Finalist

   

Golf

 

Individual State Qualifier and 1 Team Qualifier

   

Warren

 

Christopher Kane Ybarra

 

Medalist

Brandeis Boys

 

Team Qualifier

 

Mason Weld, Andres Acevedo, Bailey Burgett, Zane Sanchez, Keith Clark

Track and Field

   

8 Individual State Qualifiers in 8 events 

 

 

Brandeis

 

Individual Qualifier - 3200m Run

 

Haleigh Galvan

Brennan

 

Individual Qualifier - Discus

 

Brianna Jordan

Clark

 

Individual Qualifier - 300m Hurdles

 

India Simmons

Clark

 

Individual Qualifier - 400m Wheelchair

 

Sam De Rousse

Jay

 

Individual Qualifier - Long Jump

 

Moses Dedmon-Renolds

Marshall

 

Individual Qualifier - 100m Dash

 

Uchenna Nnaji

Marshall

 

Individual Qualifier - 110m Hurdles

 

Carl Bibbs

Warren

 

Individual Qualifier - 100m Hurdles

 

Jerica Love

 

Successes Through the Years
Marshall Rams est. 1949 Holmes Huskies est. 1964   
Jay Mustangs est. 1967 Clark Cougars est. 1977
Taft Raiders est. 1985 O'Connor Panthers est. 1998
Warren Warriors est. 2002 Stevens Falcons est. 2005
Brandeis Broncos est. 2008 Brennan Bears est. 2010

Top of Page